מודרות – כלי עוצמתי בתרגול יוגה

רקע כללי

נושא המודרות הוא רחב ונרחב, ויש המתייחסים אליו כתחום בפני עצמו בעולם היוגה.

פירוש המילה בסנסקריט הוא גישה, מחווה סימבולית. זה יכול להיות רגשי-נפשי, התמסרותי או רק ברמה האסטטית של העניין. פירושים נוספים הם – חותם, מעקף מעגלי – סגירת מעגל עצבי אנרגטי בגוף.

ביוגה משתמשים במודרות להכוונת הזרימה האנרגטית בגוף ותיעול האנרגיה לכיוונים מסוימים. החשיבות היא במניעת דליפת אנרגיה חשובה (פראנה) מהגוף. תרגול מודרות יכול לשנות מצב רוח, גישה או תפיסה כוללת לחיים. מדובר במחווה קטנה שעושה את ההבדל החווייתי בתרגול שלנו. מודרות יכולות להעמיק מצבי תודעה וריכוז (דהארנה) ולעודד מצב של התכנסות חושים (פראטיאהארה). ממבט מדעי, ביכולתן של המודרות להפעיל רפלקסים רדומים, ובכך הן מאפשרות לשבור הרגלים ודפוסים של המוח. תרגול מודרות יכול לשנות הרגלי תודעה ולהפוך תודעה לשקטה יותר. בשל יכולתו להשפיע על זרימה אנרגטית בגוף ועל מערכת העצבים באופן מהותי, זהו תרגול עדין ומדויק שמיועד למתרגלים שכבר התנסו בתרגול של אסאנה, באנדה ופראנאיאמה. ההחזקה של מודרות נעשית ברכות ובעדינות, לא במתח.

ישנו מספר רב מאוד של מודרות, לכל אחת מטרה ומשמעות ספציפית לה.

סוגי מודרות

המודרות נחלקות לחמישה סוגים עיקריים:

HASTA מחוות של כף היד

  מחוות של הראש בהן  עיקר העבודה היא התכנסות החושים והשקטת התודעה MANA

  מודרות של הגוף כולו, כלומר אסאנות מסוימות כגון יוגה מודרה KAYA  

 מחוות המשלבות מודרות עם שימוש בבאנדות, מאהה מודרה למשל

 מחוות של הפרינאום לבדו למשל אשוויני מודרה, ואג'רולי וסהג'ולי ADHARA   

המספר הגדול ביותר של המודרות של הידיים והראש מעיד על הקשר בין פעילות מוחית לבין אזורים אלו, שמפעילים כחמישים אחוזים מפעילות הקורטקס.

למעשה כל צורה של הגוף יכולה להיחשב מודרה, אם היא נעשית מתוך כוונה להשפיע על הקשר בין הגוף לנפש ברמה האנרגטית. הכוונה היא לתעל את זרימת הפראנה- אנרגיית החיים דרך הנאדים – ערוצי האנרגיה בגוף. אפשר לתרגל מודרות בשילוב עם אסאנה ופראנאיאמה, או אחרי תרגול כזה.

על מודרות של כפות הידיים – האסטה

הרבה מודרות של כף היד מחברות בין האצבע המורה לאגודל – המוכרות בהן הן צ'ין מודרה (של הידע) וגיאנה מודרה (של המודעות), ויש להן 2 ואריאציות: קצות האצבעות במגע או אצבע מורה "קדה" לפני האגודל. הן מפעילות את הקורטקס המוטורי ברמה מאוד מעודנת, ויוצרות מעגל אנרגיה מהמוח ליד ובחזרה. מודעות לתהליך הזה מובילה מהר להפנמת התודעה.

לגבי המשמעויות של שאר האצבעות ישנם שני אופנים בהם ניתן לפרש.

האחד – כל אצבע מסמלת אחד מחמשת האלמנטים של הטבע (פאנצ'ה בודם) מהם הגוף שלנו מורכב :

אש – אגודל (מטבוליזם). מרידיאן הריאות. מזינה את שאר האצבעות. תלויה באלמנט האויר.

אויר – אצבע. צ'אקרת הלב. מעי גס ומרידיאן הקיבה העמוק. מייצגת אנרגיה מהאני העמוק ביותר אל הקוסמוס וחזרה. רוח, אויר, מניעים את המיינד, את כוח המחשבה. האצבע מייצגת שינוי תמידי, ויתור, ועיכול תרתי משמע.

חלל – אמה. צ'אקרה 5, אנרגיה אל האינסוף, גבוהה ביותר. מרידיאן הסירקולציה והמרידיאן העמוק של כיס המרה. מקנה התמודדות עם אתגרי החיים ומסמלת יוזמה.

אדמה – קמיצה (אפקט מקרקע). צ'אקרת השורש. אסרטיביות, סיבולת ל"ר, כוח להישאר. מרידיאן הכבד: סבלנות, שלווה, תקווה וראייה לעתיד. מרידיאן המחמם המשולש: כל התפקודים המגנים בגוף. אחראי על טמפ' ואפשרות להישאר שלווים גם במצבי לחץ. השפעה על מערכת החיסון.

מים – זרת (סירקולציה). צ'אקרה 2. מיניות. יחסים ביני לבין העצמי ולבין האחר. תקשורת. שמחה. מים משולים למצב רוח.

משמעות נוספת של האצבעות:

שלוש האצבעות מסמלות את שלוש הגונות:

זרת – טאמאס (אינרציה, עייפות וחשכה).

קמיצה – ראג'אס (פעילות, תשוקה ותנועה).

אמה – סאטווה (טוהר, תבונה והבנה טהורה).

האצבע המורה מסמלת מודעות אישית, האינדיבידואל, אטמן.

האגודל – מודעות עליונה, ברהמן.

מטרתו של היוגי היא לפלס את דרכו מחושך לאור ולצעוד מן הבורות לעבר התבונה, ובסופו של דבר ליצור איחוד בין המודעות האישית לאוניברסלית.

חשיבות נוספת ישנה במיקום כף היד על נקודות שונות בגוף: ישנן נקודות לחיצה על נאדים (ערוצים אנרגטיים בתפיסה של האנטומיה היוגית) מסויימים, שמפעילות או מגבירות את הזרימה בערוצים השונים. כל למשל יד המונחת על הברך תפעיל נאדי נסתר שנקרא גופטה, העובר מהברך דרך הירך הפנימית לאזור הפרינאום, ומגרה את הצ'אקרה הראשונה – מולהדארה.

לפיכך, המשמעויות השונות מאפשרות לבחור כיצד לכוון את האנרגיה בגוף על מנת לתקן, לשפר ולהבריא בהתאם לצורך של המתרגל מתוך כוונה ברורה. עם זאת, הפרשנות של המודרות אינה חד משמעית. אולי עיקר העניין הוא החוויה הפנימית שבתרגול, והאופן שבו חווה המתרגל את הצורה החיצונית וההשפעה הפנימית שלה על הגוף והתודעה ברגע נתון או בתקופה מסויימת.

דוגמאות למודרות

CHIN MUDRA

המודרה של הידע, בעלת אפקט מקרקע על התודעה, משקיטה את תנודות התודעה. משפיעה על אזור הטבור. משמשת לתרגול מדיטציה

VISHNU MUDRA

נקראת ע" האל וישנו. משמשת בתרגיל של נאדי שודהאנה (נקרא גם אנלומה וילומה) – נשימת נחיריים מתחלפים.

GANESHA MUDRA

נקראת על שמו של גנש, האל הפיל, שמזוהה במיתולוגיה ההודית עם מזל, הצלחה והתגברות על קשיים. המודרה מייצגת כוח שמתגבר על כל מכשול, מסייעת במצבים של מאבק או קושי, מפחיתה מתח, מקנה אומץ, ביטחון ופתיחות כלפי האחר.

 נכתב ע"י מיטל עובד

מורה מוסמכת ליוגה ויניאסה ויוגה נשית, תלמידתה של מירה ארצי-פדן

 


    שיחה מהירה

    צור קשר

        

      קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני