הריון באיורוודה

 כשחושבים באיורוודה על הריון, מתחילים הרבה לפני ההריון עצמו.

במערב ההתיחסות היא לתקופת ההריון כתקופה המשפיעה על העובר ואילו באיורוודה מתחילים להכין את הגוף עוד לפני הכניסה להריון. המטרה היא שהזרע והביצית בזמן ההפריה יהיו בריאים ביותר כדי לייצר את העובר הבריא ביותר.

לכן מומלץ באיורוודה לאישה ולגבר, במידת הצורך, לעבור ניקויים וטיפולי הזנה מתאימים, להקפיד על תזונה מאוזנת ולקחת צמחי מרפא מאזנים ומגבירי פוריות.

לנשים חשוב מאוד – להפסיק לעשן מוקדם ככל האפשר לפני הכניסה להריון ולהפסיק גלולות לפחות שלושה חודשים לפני (בעיני אפילו חצי שנה לפני), כדי להיפטר מהשפעת הגלולות על הגוף ולראות את מצב המחזור האמתי, דבר שלעתים לוקח זמן ממושך לאחר לקיחת גלולות.

חשוב לציין שגם לגברים יש תרומה חשובה ליצירת העובר ולמרות שהזרע נראה משני, משום מה, ותולים את רב בעיות הפוריות בנשים – יש כיום הרבה בעיות פוריות שנגרמות דווקא מהצד הגברי ורצוי שגם הגבר ידאג לבריאותו לפני הכניסה להריון – באמצעות תזונה וצמחים.

חשוב לאישה לדעת מהו זמן הביוץ שלה כדי לקיים יחסי מין בזמן הפוריות ולא באופן אקראי על פני החודש, דבר שיכול להוביל לתסכול רב ולאי כניסה להריון. (אני ממליצה מאוד על השיטה הטבעית כדי לדעת מתי מתרחש הביוץ www.poriutivit.com )

אם יש בעיות פוריות באיורוודה יש דרכים רבות לטפל בכך – חשוב לפנות למטפל שעבר הכשרה מתאימה

ואחרי כל ההכנות…. באיורוודה יש הסבר מפורט לגבי התנהלות העניינים בזמן ההפריה – מהשתכשכות באמבטיה משותפת, ללבישת בגדים לבנים ועד לתנוחה הנכונה. (לא פשוט ליישם כיום – אבל אפשר לפחות להתכוונן לרוגע ואהבה בזמן יחסי המין)

ההריון הוא תקופה מאוד מיוחדת בחיי האישה, מתחוללים שינויים פיזיים, נפשיים ורגשיים בזמן  ההריון.

התחושה שלי היא שכיום נשים משתדלות לעבור על התקופה הזו, ללא התייחסות מיוחדת לשינויים ולהמשיך הכל כרגיל. גם מבחינת החברה אין לגיטימציה לאישה לשנות את ההרגלים. לא פעם אני שומעת על נשים שעבדו עד יום הלידה כרגיל, דבר שמעורר הערצה של כולם מסביב, ואני חושבת שהגיע הזמן שנבין שאין שום סיבה להמשיך הכל "כרגיל" שהרי אנחנו עוברות שינויים מרחיקי לכת, אז למה להדחיק ולהתעלם ולא לתת לכך מקום בחיים? למה לא להוריד הילוך?

בעיני אחת הסיבות המשמעותיות לבעיות הרבות בזמן ההריון בשנים האחרונות, היא הלחץ הנפשי שאנו כנשים עומדות בו בזמן ההריון – מצד אחד לחוות את כל השינויים המתרחשים ומהצד השני להמשיך הכל כרגיל – הדיסוננס הוא כל כך גדול.

באיורוודה יש ללוות את ההריון בתזונה ואורח חיים שמתאימים לסיטואציה הנוכחית בגוף ולאו דווקא בתזונה הרגילה לפי הטיפוס. לאורך כל ההריון יש ליווי בתרכובות צמחים שמשתנות בכל חודש ומתאימות להתפתחות העובר ולחיזוק האם.

שלושת חודשי ההריון הראשונים הם המשמעותיים ביותר בהריון, אלה הם החודשים שבהם השלייה נוצרת והגוף נזקק להרבה אנרגיה כדי לייצר את השלייה מחד ולהזין את העובר מאידך.

באיורוודה אנו מטפלים בחודשים אלה בבעיות תורשתיות, כשיש מחלות תורשתיות ניתן לחזק את העובר בחודשים אלה כדי ליצור אצלו מערכת חזקה ובריאה. לדוגמא אם אנחנו יודעים שיש בעיות לב אצל האב, אנחנו נחזק את הלב של התינוק על ידי צמחים מתאימים שיינתנו לאם בתקופה זו

בחודשים האלה מומלץ באיורוודה לנוח הרבה ולהקפיד על מזון עשיר ומזין (בין הבחילות) כמו חלב, דייסת שיבולת שועל, גהי, פירות יבשים והרבה מזון מבושל.

הטריימסטר השני מאופיין בהרגשה טובה של האם ובכך שלעובר יש רצונות משלו, אותן תשוקות שיש לנשים בהריון, חשוב לשים לב להבין מה העובר רוצה וצריך ולא להיגרר לאכילת ג'אנק פוד. אם למשל יש תשוקה לפיצה אפשר להבין מכך שיש צורך באדמה ולאכול יותר לחם מקמח מלא או בטטה.

בתקופה זו מומלץ באיורוודה לאכול בשר עוף ואפילו בקר אם מרגישים שיש צורך, אגוזי מלך, גהי וחלב

הטיפוס של העובר נקבע בשבעת החודשים הראשונים כך שיש חשיבות רבה לתזונה של האם ולאורח החיים שלה בחודשים אלה. רצוי לנוח הרבה, לא לכעוס ולאכול אוכל בריא ומזין.

בטריימסטר השלישי יש התפתחות סופית של העובר ומומלץ לאכול הרבה אוכל מבושל ומזין, אורז בסמטי וגהי. בתקופה זו מומלץ לאכול ארוחות קטנות כדי שלא להגביר את הכבדות בגוף.

לאורך כל ההריון ניתן להיעזר באיורוודה לפיתרון הבעיות השונות הצצות בזמן ההריון, אך לא מומלץ להרבות בצמחים כיוון שברוב המיקרים מדובר בבעיות שחולפות מעצמן, עם זאת כשיש בעיות אקוטיות כמו סכרת או ריבוי מי שפיר יש באיורוודה טיפול יעיל בצמחים ובתזונה.

חשוב להזכיר שהליווי האיורוודי אינו מחליף את הליווי הגניקולוגי המערבי ומתרחש במקביל.

הטיפול ממשיך גם אחרי הלידה, גם באם וגם בתינוק, רובנו שוכחות את עצמנו אחרי הלידה ולא מטפלות בעצמנו, אנחנו צריכות לזכור שהבריאות שלנו חשובה גם לעצמנו וגם כדי שנוכל לטפל בתינוק באופן מלא. באיורוודה מחזקים את כל המערכות של האם לאחר הלידה ובנוסף משתמשים בצמחים לחיזוק ההנקה וחלב האם, דואגים לתזונה עשירה ומתאימה ומביאים את הגוף למצב בריא ומאוזן

וקצת בנימה אישית – כמי שעברה "הריון איורוודי" בליווי המורה שלי מהודו, אני חייבת להגיד שההרגשה היא נפלאה, עצם היכולת להתייעץ לגבי התזונה בכל שלב של ההריון והיכולת לטפל בבעיות השונות, נתנו לי הרגשה של עצמה וחוזק בזמן ההריון. בנוסף הידיעה שאני עושה כל שביכולתי ליצירת ילד בריא וחזק נתנה לי הרבה כוחות.

ליטל סימון

מטפלת ברפואה הודית. התמחות בהתאמת תזונה אישית, בעיות במערכת העיכול, נשים במעגלי החיים ובניקויים.

בעלת דיפלומה באיורוודה מאוניברסיטת פונה. הרבליסטית קלינית, ראן צמחים.

מטפלת ארבע וחצי שנים בקליניקה ברמת גן.

מלמדת בברושים ובקורסי מורים ליוגה של ווינגייט ופראנה יוגה.


    שיחה מהירה

    צור קשר

        

      קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני